• Konkurs historyczny

          •          W dniu 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przezchlebiu odbył się  Konkurs Historyczny „Insurekcja kościuszkowska 1794”. Konkurs został zorganizowany z okazji 230 rocznicy powstania. Wzięli w nim udział uczniowie klas 6 – 8 szkół podstawowych.  Zmagania konkursowe przeprowadzone zostały w formie testu, po zakończeniu których bezkonkurencyjne okazały się uczennice naszej szkoły plasując się kolejno: na pierwszym miejscu - Alicja Wilczek, na drugim miejscu - Lena Kliś, zaś na trzecim miejscu - Maja Grabińska. Gratulujemy sukcesu i wiedzy zwyciężczyniom!    

             

             

          • Noc Umysłów Ścisłych 2024

          • W piątkowy wieczór 12 kwietnia 2024r. w szkole spotkali się uczniowie zainteresowani nauką na Nocy Umysłów Ścisłych. Uczestnicy  podczas prezentacji prowadzonej przez  pana Grzegorza Aplika wiele dowiedzieli się o produkcji prądu elektrycznego, jego przesyłaniu i bezpiecznym użytkowaniu w szkole i w domu. Wielką atrakcją było samodzielne  wykonywanie ekologicznych kosmetyków i doświadczeń fizycznych, a także lutowanie z wykorzystaniem lutownic zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie wykazali się wiedzą i kreatywnością w czasie prezentacji własnych doświadczeń. Mogliśmy podziwiać między innymi lampy z lawą, badać zjawisko napięcia powierzchniowego, a nawet zobaczyć DNA truskawki. 

            Serdecznie dziękujemy państwu Agnieszce i Damianowi Sobczak, panom Grzegorzowi Aplik, Grzegorzowi Peisert, Michałowi Marzec, Adrianowi Klimala oraz księdzu Mirosławowi Potockiemu za pomoc w przeprowadzeniu zajęć dla naszych uczniów.

          • XIX Międzyszkolny Konkursu Godki

          • 11 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX edycji Międzyszkolnego Konkursu Godki "Ślonzoki niy gynsi" w Rudzie Śląskiej. W konkursie wzięło udział w sumie 36 uczniów z Rudy Śląskiej, Gliwic, Zabrza i Piekar Śląskich. W tym roku po raz pierwszy dołączyły Ziemięcice. Poziom był bardzo wysoki, a konkurencja ogromna. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas V i VI. Kamil Oleszko wygłosił monolog "Zolyty", a Weronika Pollok, Maja Kirszniok i Alicja Wilczek odegrały scenkę "U omy Cilki". Gościnnie z repertuarem śląskim wystąpił zespół "Żuczki". Wokalne popisy naszych uczniów nagrodzone zostały owacjami. Wszyscy świetnie się bawili, posmakowali śląskich maszketów i mieli okazję zaprezentować swoje talenty.

          • Ogólnopolsk Konkurs Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

          • Czwartego kwietnia nasi uczniowie wzjęli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Ksieżym Lesie. Poradzili sobie rewelacyjnie. W kategorii klas V - VIII wywalczyli I, II i III miejsce. Kolejny etap, w któym będą wykazywać się swoja wiedzą to powiatowy. Już trzymaamy kciuki!

            Natomiast w konkursie plastycznym o tej samej tematyce zajęlismy I, III miejsce oraz wyróżnienie.

          • Edu Event

          • 11 kwietnia naszej szkole kolejny raz gościliśmy Pana Mateusza Łuckiego, który  przeprowadził  bardzo ciekawy pokaz doświadczeń przyrodniczych.
            W pokazie brali udział uczniowie klas I – VIII. Bezpośrednie uczestnictwo w zajęciach oraz samodzielne wykonywanie działań sprawiły, że spotkanie było dla uczestników bardzo atrakcyjne, rozwijało ich ciekawość, wyobraźnię oraz logiczne myślenie.

             

          • "W krainie baśni Andersena"

          • Uczniowie klasy III wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ziemięcicach, gdzie wspólnie z uczniami ze szkół z Przezchlebia i Czekanowa brali udział w spotkaniu z Andersenem i jego Baśniami. Pani Maglorzata Sobota zapoznała dzieci z życiorysem pisarza oraz jego twórczością, a następnie wraz z Panią Małgorzatą Walaszek rozdały każdemu ciekawe karty pracy sprawdzające znajomość Baśni. Uczniowie wykonali również tematyczną pracę - Lapbook. 

            Dużym zainteresowaniem  warsztatów był gość specjalny Pan Mateusz Świstak, który z wielkim entuzjazmem przedstawił "Osobliwego towarzysza". 

            Baśń można przeczytać, ale można ją także opowiedzieć w taki sposób, aby słuchający poczuli, że są jej częścią, identyfikują się z bohaterami i ich losami. Interaktywna baśniowa opowieść, pełna szalonych animacji, wspólnego tworzenia komiksu, nauki rysowania, a przede wszystkim świetnej, beztroskiej, dziecięcej zabawy porwała młodych słuchaczy i wzbudziła w nich czytelnicze pasje. Baśniowy świat rysunku i opowieści z pewnością zostanie z nami na dłużej!

            Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

          • 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

          • Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

            W naszej szkole dnia 3 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele przeszli ulicami Ziemięcic trzymając niebieskie balony jako znak solidarności i akceptacji osób w spektrum. Następnie oglądaliśmy filmy, które przybliżyły tematykę oraz przypomniały o tym, że te osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia.

          • Ciekawe zajęcia z języka polskiego

          • W dniu dzisiejszym na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy VI pracowali nieco inaczej - używając aparatu fotograficznego zakupionego w ramach "Laboratorium przyszłości" wykonywali zdjęcia związane z wydarzeniami mającymi miejsce w omawianej lekturze "Ania z Zielonego Wzgórza". Na koniec budowali plan wydarzeń odczytując go z fotografii wyswietlonych przez nauczyciela na monitorze.

          • Zwiedzanie magazynu Kaufland w ramach doradztwa zawodowego

          • 21 marca 2024 r. uczniowie klasy 8 odwiedzili Centrum Dystrybucyjne Kaufland w Gliwicach.  Wizytę rozpoczęło szkolenie BHP, po którym była prezentacja na temat działania firmy, magazynowania i procesów logistycznych. Następnie uczniowie mogli zwiedzić całe centrum logistyczne, biura oraz magazyny, zobaczyć jak praca w tej branży wygląda na co dzień, jakie wymagania stawia przed pracownikami branża logistyczna oraz jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne do podjęcia pracy w tej dziedzinie.

            Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a co najważniejsze – bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia oraz drobne upominki.

            Dziękujemy Panu Jackowi Witkowskiemu - dyrektorowi operacyjnemu CD Kaufland za zorganizowanie tej wizyty i liczymy na kontynuację współpracy.

          • Powitanie wiosny

          • W czwartek 21 marca uczniowie naszej szkoły w świetnych humorach przywitali wiosnę tradycyjnym pochodem. Towarzyszyła im słoneczna pogoda i piękna panna marzanna - kukła ze słomy i szmatek, ozdobiona kolorowymi wstążkami. Marzanna w mitologii słowiańskiej była boginią zimy, śmierci i odrodzenia. Aby przepędzić zimę, kukłę palono i topiono. My też w poprzednich latach paliliśmy kukłę, ale w tym roku  naszą marzannę oddaliśmy panom budującym nowo powstający budynek szkoły. Obiecali, że pozbędą się jej skutecznie, aby długo wyczekiwana wiosna już z nami została.

          • Targi Edukacyjne

          • Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie „Chemik” w Tarnowskich Górach.

          • Wyjazd do Muzeum Państwowego Auschwitz

          • 19 marca 2024r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zjawiska Holokaustu. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu.

            Nasi uczniowie z należytą temu miejscu powagą słuchali pani przewodnik, która przedstawiła fakty z życia obozowego. Dla wszystkich uczniów była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

            Po zwiedzaniu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Jednostka wobec rzeczywistości obozowej" - zajęcia prowadzone przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, będące uzupełnieniem zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Uczestnicy warsztatów wspólnie z edukatorem zastanawiali się nad znaczeniem w obozowej rzeczywistości, takich pojęć jak: moralność, odwaga, solidarność, głód, samotność, poniżenie. Bazą do dyskusji były informacje wysłuchane podczas oprowadzania.

              Dla naszych uczniów była to z pewnością  wyjątkowa i przejmująca lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

          • Dzień Liczby Pi

          • "Świętujemy Dzień Liczby Pi"

            14 marca obchodziliśmy  Święto Liczby Pi.
            Z tej okazji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że liczbą Pi wyrażamy stosunek obwodu koła do jego średnicy i sprawdzić, czy naprawdę tak jest. 
            Uczniowie klas IV-VIII mierzyli obwody kół i ich średnice a następnie obliczali stosunek tych dwóch wielkości. Natomiast młodsi uczniowie kolorowali liczbę Pi. 
            Powstały również piękne gazetki na część tej słynnej stałej matematycznej.
            Starania wszystkich uczniów zostały zwieńczone małym poczęstunkiem.

          • Wmurowanie kapsuły czasu ...

          • Duża, nowoczesna, dostosowana do osób niepełnosprawnych  i bardzo potrzebna będzie nowa część szkoły, która powstaje przy obecnej Szkole Podstawowej w Ziemięcicach.

            W poniedziałek, 11 marca 2024r. uroczyście wmurowano kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który będzie symboliczną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

            Do kapsuły schowano  również aktualną prezentację szkoły na pendrive, listy  uczniów, nauczycieli i pracowników wraz ze zdjęciami  oraz list obecnych uczniów do przyszłych.

            Przygotowane materiały pakowane były przez przedstawicieli organu prowadzącego, między innymi przez Pana Wójta Wiesława Olszewskiego  oraz organów szkoły. Wszystko pod nadzorem Pani dyrektor Edyty Wójcik, która szczelnie zapakowaną kapsułę przekazała Panu Wójtowi, który wraz z delegacją przeniósł ją na teren budowy. Wstawiona do wnęki kapsuła została zamurowana własnoręcznie przez Wójta Gminy Zbrosławice.

            W czasie uroczystości pani dyrektor  podkreśliła, że w dzień otwarcia nowej części szkoły w tym miejscu zawiśnie pamiątkowa tablica, na której zostanie napisanie: „Otworzyć za 50 lat”. Miejmy nadzieję, ze znalezione dokumenty sprawią radość przyszłym pokoleniom.

            Zapraszamy do fotorelacji, która znajduje się w albumie!

          • EUROWEEK 2024

          • W dniu 6 marca uczniowie klasy VI i VIII pojechali na Euroweek, który ma miejsce w przepiknej, barwnej miejscowości – Polanica Zdrój. Za nimi pierwszy dzień intensywnych zajęć  prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszki: Aju z Malezji i Tamar z Gruzji.

            Zapraszamy do galerii!

            Poniżej fragment zajęć...

          • Zajęcia własnej historii i kultury

          • W ramach zajęć HIK-u klasa 5 zakończyła prezentacje samodzielnie wykonanych referatów nt. historii i kultury Niemiec. Uczniowie w małych grupach prowadzili lekcje związane z symbolami Niemiec, smacznymi regionalnymi potrawami, informacjami nt. stolicy - Berlina, sporcie, piłkarzach pochodzących z Polski i ze Śląska, markami samochodów niemieckich oraz muzyką klasyczną i kompozytorem utworów dziecięcych - Rolfem Zuckowskim. Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach Laboratorium przyszłości.

          • Dzień Otwartych Drzwi

          •             W ubiegły wtorek w naszych skromnych progach gościliśmy przedszkolaków czyli w zasadzie przyszłych uczniów naszej szkoły. Dla gości przygotowano kilka zajęć, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć, poczuć i dotknąć tego czym jest nauka szkolna.

                        Początkiem całego wydarzenia były mini koncert zespołu „Żuczki”. Potem goście przenieśli się w świat teatru, oglądając przedstawienie oparte na wierszu „Rzepka” Juliana Tuwima. Było naprawdę zabawnie, ale i pouczająco, bo przecież w jedności siła i każdy „przyda się na przyczepkę”. Następnie sale teatralną zamieniono na salę pełną doświadczeń fizyczno-chemicznych, by na końcu bawić się w berka przy pomocy kart Dobble w wymiarze XXL.

            Ostatnią atrakcją dla odwiedzających nas dzieci było wykonanie pięknego motylka ze swoją przyszłą wychowawczynią.  W tym czasie rodzice mieli okazję zapoznać się z prezentacją na temat szkoły,  w której przedstawione zostały nasze osiągnięcia, a dokładnie to, co wyróżnia nas spośród innych szkół i z czego jesteśmy dumni.

            Było miło i co ważne dzięki przymiarce szkolnej we wrześniu każdy z uczniów przyszłej klasy I poczuje się w naszej szkole  jak u siebie. Do zobaczenia ;)