• Ciekawe zajęcia z języka polskiego

          • W dniu dzisiejszym na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy VI pracowali nieco inaczej - używając aparatu fotograficznego zakupionego w ramach "Laboratorium przyszłości" wykonywali zdjęcia związane z wydarzeniami mającymi miejsce w omawianej lekturze "Ania z Zielonego Wzgórza". Na koniec budowali plan wydarzeń odczytując go z fotografii wyswietlonych przez nauczyciela na monitorze.

          • Zwiedzanie magazynu Kaufland w ramach doradztwa zawodowego

          • 21 marca 2024 r. uczniowie klasy 8 odwiedzili Centrum Dystrybucyjne Kaufland w Gliwicach.  Wizytę rozpoczęło szkolenie BHP, po którym była prezentacja na temat działania firmy, magazynowania i procesów logistycznych. Następnie uczniowie mogli zwiedzić całe centrum logistyczne, biura oraz magazyny, zobaczyć jak praca w tej branży wygląda na co dzień, jakie wymagania stawia przed pracownikami branża logistyczna oraz jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne do podjęcia pracy w tej dziedzinie.

            Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a co najważniejsze – bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia oraz drobne upominki.

            Dziękujemy Panu Jackowi Witkowskiemu - dyrektorowi operacyjnemu CD Kaufland za zorganizowanie tej wizyty i liczymy na kontynuację współpracy.

          • Powitanie wiosny

          • W czwartek 21 marca uczniowie naszej szkoły w świetnych humorach przywitali wiosnę tradycyjnym pochodem. Towarzyszyła im słoneczna pogoda i piękna panna marzanna - kukła ze słomy i szmatek, ozdobiona kolorowymi wstążkami. Marzanna w mitologii słowiańskiej była boginią zimy, śmierci i odrodzenia. Aby przepędzić zimę, kukłę palono i topiono. My też w poprzednich latach paliliśmy kukłę, ale w tym roku  naszą marzannę oddaliśmy panom budującym nowo powstający budynek szkoły. Obiecali, że pozbędą się jej skutecznie, aby długo wyczekiwana wiosna już z nami została.

          • Targi Edukacyjne

          • Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie „Chemik” w Tarnowskich Górach.

          • Wyjazd do Muzeum Państwowego Auschwitz

          • 19 marca 2024r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zjawiska Holokaustu. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu.

            Nasi uczniowie z należytą temu miejscu powagą słuchali pani przewodnik, która przedstawiła fakty z życia obozowego. Dla wszystkich uczniów była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

            Po zwiedzaniu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Jednostka wobec rzeczywistości obozowej" - zajęcia prowadzone przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, będące uzupełnieniem zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Uczestnicy warsztatów wspólnie z edukatorem zastanawiali się nad znaczeniem w obozowej rzeczywistości, takich pojęć jak: moralność, odwaga, solidarność, głód, samotność, poniżenie. Bazą do dyskusji były informacje wysłuchane podczas oprowadzania.

              Dla naszych uczniów była to z pewnością  wyjątkowa i przejmująca lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

          • Dzień Liczby Pi

          • "Świętujemy Dzień Liczby Pi"

            14 marca obchodziliśmy  Święto Liczby Pi.
            Z tej okazji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że liczbą Pi wyrażamy stosunek obwodu koła do jego średnicy i sprawdzić, czy naprawdę tak jest. 
            Uczniowie klas IV-VIII mierzyli obwody kół i ich średnice a następnie obliczali stosunek tych dwóch wielkości. Natomiast młodsi uczniowie kolorowali liczbę Pi. 
            Powstały również piękne gazetki na część tej słynnej stałej matematycznej.
            Starania wszystkich uczniów zostały zwieńczone małym poczęstunkiem.

          • Wmurowanie kapsuły czasu ...

          • Duża, nowoczesna, dostosowana do osób niepełnosprawnych  i bardzo potrzebna będzie nowa część szkoły, która powstaje przy obecnej Szkole Podstawowej w Ziemięcicach.

            W poniedziałek, 11 marca 2024r. uroczyście wmurowano kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który będzie symboliczną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

            Do kapsuły schowano  również aktualną prezentację szkoły na pendrive, listy  uczniów, nauczycieli i pracowników wraz ze zdjęciami  oraz list obecnych uczniów do przyszłych.

            Przygotowane materiały pakowane były przez przedstawicieli organu prowadzącego, między innymi przez Pana Wójta Wiesława Olszewskiego  oraz organów szkoły. Wszystko pod nadzorem Pani dyrektor Edyty Wójcik, która szczelnie zapakowaną kapsułę przekazała Panu Wójtowi, który wraz z delegacją przeniósł ją na teren budowy. Wstawiona do wnęki kapsuła została zamurowana własnoręcznie przez Wójta Gminy Zbrosławice.

            W czasie uroczystości pani dyrektor  podkreśliła, że w dzień otwarcia nowej części szkoły w tym miejscu zawiśnie pamiątkowa tablica, na której zostanie napisanie: „Otworzyć za 50 lat”. Miejmy nadzieję, ze znalezione dokumenty sprawią radość przyszłym pokoleniom.

            Zapraszamy do fotorelacji, która znajduje się w albumie!

          • EUROWEEK 2024

          • W dniu 6 marca uczniowie klasy VI i VIII pojechali na Euroweek, który ma miejsce w przepiknej, barwnej miejscowości – Polanica Zdrój. Za nimi pierwszy dzień intensywnych zajęć  prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszki: Aju z Malezji i Tamar z Gruzji.

            Zapraszamy do galerii!

            Poniżej fragment zajęć...

          • Zajęcia własnej historii i kultury

          • W ramach zajęć HIK-u klasa 5 zakończyła prezentacje samodzielnie wykonanych referatów nt. historii i kultury Niemiec. Uczniowie w małych grupach prowadzili lekcje związane z symbolami Niemiec, smacznymi regionalnymi potrawami, informacjami nt. stolicy - Berlina, sporcie, piłkarzach pochodzących z Polski i ze Śląska, markami samochodów niemieckich oraz muzyką klasyczną i kompozytorem utworów dziecięcych - Rolfem Zuckowskim. Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach Laboratorium przyszłości.

          • Dzień Otwartych Drzwi

          •             W ubiegły wtorek w naszych skromnych progach gościliśmy przedszkolaków czyli w zasadzie przyszłych uczniów naszej szkoły. Dla gości przygotowano kilka zajęć, dzięki czemu każdy mógł zobaczyć, poczuć i dotknąć tego czym jest nauka szkolna.

                        Początkiem całego wydarzenia były mini koncert zespołu „Żuczki”. Potem goście przenieśli się w świat teatru, oglądając przedstawienie oparte na wierszu „Rzepka” Juliana Tuwima. Było naprawdę zabawnie, ale i pouczająco, bo przecież w jedności siła i każdy „przyda się na przyczepkę”. Następnie sale teatralną zamieniono na salę pełną doświadczeń fizyczno-chemicznych, by na końcu bawić się w berka przy pomocy kart Dobble w wymiarze XXL.

            Ostatnią atrakcją dla odwiedzających nas dzieci było wykonanie pięknego motylka ze swoją przyszłą wychowawczynią.  W tym czasie rodzice mieli okazję zapoznać się z prezentacją na temat szkoły,  w której przedstawione zostały nasze osiągnięcia, a dokładnie to, co wyróżnia nas spośród innych szkół i z czego jesteśmy dumni.

            Było miło i co ważne dzięki przymiarce szkolnej we wrześniu każdy z uczniów przyszłej klasy I poczuje się w naszej szkole  jak u siebie. Do zobaczenia ;)

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • W miesiącu lutym w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny o nazwie „Dzień bezpiecznego Internetu”. Prace można było wykonać w sposób tradycyjny, jak i na komputerze.

             

            W kategorii klas 4 pierwsze miejsce zdobyła Hania P. i Wiktor B. Drugie miejsce Hania P. Amelia S. i Tomek T. Trzecie miejsce Krzysztof S.

            W kategorii klas 5 zwyciężył Igor D. Drugie miejsce Marta M. Trzecie miejsce Karolina S.

            W kategorii klas 6 pierwsze miejsce zajęła Natalia M. i Lena K. Drugie miejsce Alicja W.

            W kategorii klas 7 zwyciężyła Maja O.

             

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie.

             

            Wszyscy uczniowie dostali nagrody w postaci szkolnych upominków i dyplomów. Każda osoba wygrała także bilet do kina, który można wykorzystać na dowolny seans na terenie całego województwa w ciągu 6 najbliższych miesięcy.

             

            Zapraszamy do udziału w przyszłych szkolnych konkursach bo naprawdę warto!

             


             

          • Bierzemy udział w programie

          • Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania Lactacyd”– to program przygotowany z myślą o uczennicach w wieku 10-15 lat. 

            Celem programu jest wsparcie nauczycieli w realizacji zajęć lekcyjnych z nastolatkami w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”. 
            Nauczycielka WDŻ będzie przeprowadzać lekcje opierające się na scenariuszach i materiałach dydaktycznych otrzymanych od organizatora.

          • Niewidzialne pismo

          • Uczniowie klasy 3 napisali wiadomość mocząc pędzelek w soku z cytryny i odłożyli kartkę na kaloryfer, bu wyschła. Żeby odczytać to, co zostało zapisane, wystarczyło wyprasować kartkę rozgrzanym żelazkiem. Uczniowie z wielką niecierpliwością czekali aż pokaże się wiadomość na kartce.

            Uczniowie korzystali z żelazka i deski do prasowania - pomocy zakupionych w ramach Laboratorium przyszłości.

          • "Roboty humanoidalne"

          • "Roboty humanoidalne" był bardzo ciekawym tematem, który zainspirował wyobraźnię uczniów. Każdy uczeń przy pomocy różnych kartoników, taśmy oraz kleju na gorąco,  skonstruował swojego wymyślonego "Robotka" wykorzystując materiały zakupione w ramach Laboratorium przyszłości.

          • Dzień Otwarty

          •  

            5 marca 2024r. o godz. 16:30

            Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach

             otwiera swoje drzwi  i zaprasza dzieci, przyszłych pierwszoklasistów

            i ich rodziców do obejrzenia szkoły.

            W programie:

            • krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły,
            • zabawy i konkurencje sportowe dla przedszkolaków,
            •  zwiedzanie klasopracowni
            • spotkanie przyszłych pierwszoklasistów z wychowawcą natomiast rodziców z Kadrą Pedagogiczną

             

            Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły.

             ZAPRASZAMY!

          • „BohaterON w Twojej szkole”

          • W tym roku po raz kolejny  nasza szkoła wzięła udział w projekcie „BohaterON w Twojej szkole”. Uczniowie na lekcjach historii mogli dowiedzieć się na temat genezy, przebiegu i skutków powstania warszawskiego. W tym celu wykorzystane zostały prezentacja multimedialna, fragmenty filmów: Powstanie warszawskie, Miasto 44 i Sierpniowe niebo. Przybliżone zostały sylwetki dwóch nieżyjących już polityków, uczestników powstania: ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego oraz premiera Jana Olszewskiego. Na zakończenie projektu uczniowie dokonali wpisu, w którym podziękowali powstańcom za ich poświęcenie i odwagę, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.

          • Projekt:

          • Nasza szkoła bierze udział w  projekcie  „Szkoła dostępna dla wszystkich” , który realizowany jest przez  Instytut Badań EdukacyjnychUNICEF oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy  z uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów pedagogicznych) w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci, uczniów, rodziców, nauczyciel). Koordynatorem projektu w naszej placówce jest Pani psycholog.

            W ramach projektu otrzymaliśmy ciekawe pomoce dydaktyczne oraz artykuły biurowe i papiernicze, które już wykorzystujemy na zajęciach specjalistycznych.

             

          • Zapisy do klasy I Szkoły Podstawowej w Ziemięcicach na rok szkolny 2024/2025

          • Zasady przyjęć do klasy I

             

            Do szkoły podstawowej dzieci przyjmowane są:

            1. Z urzędu – do szkoły obwodowej

            2. Na wniosek rodziców – do szkoły poza obwodem.

             

            Ad. 1

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ziemięcicach informuje,

            że od  19.02.2024r. do 08.03.2024r. trwają zapisy dzieci

            do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025.

             

            Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej z określonym obwodem -dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia, których druki będą do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej (w zakładce więcej -  rekrutacja). Do zgłoszenia rodzice dołączają oświadczenie o miejscu zamieszkania swoim i dziecka. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

            Obwód naszej szkoły to dzieci zameldowane i zamieszkałe

            w Ziemięcicach oraz Świętoszowicach.

            Ad. 2

            Rekrutacja do kl. I

            Zgodnie z Zarządzeniem Nr OR.0050.38.2024 Wójta Gminy Zbrosławice

            z dnia 31 stycznia 2024r. rekrutacja do klasy I  trwać będzie

            od 18.03.2024r. do 08.05.2024r.

            Wnioski do pobrania będą od dnia 11.03.2024r. w sekretariacie szkoły

            lub ze strony internetowej szkoły.

            Wnioski wraz z obowiązującymi załącznikami należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 27.03.2024r. do godziny 15:00.

            (Rekrutacja dotyczy dzieci spoza obwodu).

             

            Zachęcamy do zapoznania się z

            Zarządzeniem Wójta Gminy Zbrosławice w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego