• Wycieczka po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej

          • 13 maja uczniowie klasy V oraz członkowie zespołu wokalnego "Żuczki" udali się na wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Towarzyszyła im piękna pogoda. Młodzież miała okazję zobaczyć niezwykłe kotły geotermalne oraz kilka malutkich nietoperzy podczas zwiedzania Jaskini Głębokiej w Podlesicach. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli zamki w Mirowie i Bobolicach, a także malownicze ruiny zamku w Ostrężniku. Odwiedzili również nowoczesne, multimedialne Muzeum Rzemiosł Dawnych w Starym Młynie w Żarkach. Tu dowiedzieli się, jak wyglądała praca młynarza, bednarza i szewca oraz mogli sami zmielić mąkę,  używając tradycyjnych narzędzi. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Zapraszamy do galerii!

          • "Czas to miłość"

          • W ubiegłą niedzielę w ramach trwającego w naszej diecezji "Kongresu Eucharystycznego", w parafialnym kościele odbyło się nabożeństwo eucharystyczne przygotowane przez szkolny zespół muzyki gospel - 4plus. Piosenki przeplatane był rozważaniami czytanymi także przez absolwentów naszej szkoły. Tematem przewodnim był czas, który jak podkreślał kiedyś kard. Wyszyński to także miłość.

          • Piłka nożna dziewcząt

          • W dniu 26.04.2024r. dziewczęta z klasy 7 i 8  uczestniczyły w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłkę nożną. Nasza drużyna w składzie: Paulina Piecha, Maja Ożóg, Weronika Smolarczyk, Emilia Bilska,  Nicole Salwiczek, Wiktoria Dankowska oraz Magda Karkocha zajęła wysokie 2 miejsce, zostawiając za sobą 5 szkół z naszej gminy. Gratulujemy i liczymy na 1 miejsce za rok.

          • Konkurs historyczny

          •          W dniu 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przezchlebiu odbył się  Konkurs Historyczny „Insurekcja kościuszkowska 1794”. Konkurs został zorganizowany z okazji 230 rocznicy powstania. Wzięli w nim udział uczniowie klas 6 – 8 szkół podstawowych.  Zmagania konkursowe przeprowadzone zostały w formie testu, po zakończeniu których bezkonkurencyjne okazały się uczennice naszej szkoły plasując się kolejno: na pierwszym miejscu - Alicja Wilczek, na drugim miejscu - Lena Kliś, zaś na trzecim miejscu - Maja Grabińska. Gratulujemy sukcesu i wiedzy zwyciężczyniom!    

             

             

          • Noc Umysłów Ścisłych 2024

          • W piątkowy wieczór 12 kwietnia 2024r. w szkole spotkali się uczniowie zainteresowani nauką na Nocy Umysłów Ścisłych. Uczestnicy  podczas prezentacji prowadzonej przez  pana Grzegorza Aplika wiele dowiedzieli się o produkcji prądu elektrycznego, jego przesyłaniu i bezpiecznym użytkowaniu w szkole i w domu. Wielką atrakcją było samodzielne  wykonywanie ekologicznych kosmetyków i doświadczeń fizycznych, a także lutowanie z wykorzystaniem lutownic zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie wykazali się wiedzą i kreatywnością w czasie prezentacji własnych doświadczeń. Mogliśmy podziwiać między innymi lampy z lawą, badać zjawisko napięcia powierzchniowego, a nawet zobaczyć DNA truskawki. 

            Serdecznie dziękujemy państwu Agnieszce i Damianowi Sobczak, panom Grzegorzowi Aplik, Grzegorzowi Peisert, Michałowi Marzec, Adrianowi Klimala oraz księdzu Mirosławowi Potockiemu za pomoc w przeprowadzeniu zajęć dla naszych uczniów.

          • XIX Międzyszkolny Konkursu Godki

          • 11 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX edycji Międzyszkolnego Konkursu Godki "Ślonzoki niy gynsi" w Rudzie Śląskiej. W konkursie wzięło udział w sumie 36 uczniów z Rudy Śląskiej, Gliwic, Zabrza i Piekar Śląskich. W tym roku po raz pierwszy dołączyły Ziemięcice. Poziom był bardzo wysoki, a konkurencja ogromna. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas V i VI. Kamil Oleszko wygłosił monolog "Zolyty", a Weronika Pollok, Maja Kirszniok i Alicja Wilczek odegrały scenkę "U omy Cilki". Gościnnie z repertuarem śląskim wystąpił zespół "Żuczki". Wokalne popisy naszych uczniów nagrodzone zostały owacjami. Wszyscy świetnie się bawili, posmakowali śląskich maszketów i mieli okazję zaprezentować swoje talenty.

          • Ogólnopolsk Konkurs Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

          • Czwartego kwietnia nasi uczniowie wzjęli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Ksieżym Lesie. Poradzili sobie rewelacyjnie. W kategorii klas V - VIII wywalczyli I, II i III miejsce. Kolejny etap, w któym będą wykazywać się swoja wiedzą to powiatowy. Już trzymaamy kciuki!

            Natomiast w konkursie plastycznym o tej samej tematyce zajęlismy I, III miejsce oraz wyróżnienie.

          • Edu Event

          • 11 kwietnia naszej szkole kolejny raz gościliśmy Pana Mateusza Łuckiego, który  przeprowadził  bardzo ciekawy pokaz doświadczeń przyrodniczych.
            W pokazie brali udział uczniowie klas I – VIII. Bezpośrednie uczestnictwo w zajęciach oraz samodzielne wykonywanie działań sprawiły, że spotkanie było dla uczestników bardzo atrakcyjne, rozwijało ich ciekawość, wyobraźnię oraz logiczne myślenie.

             

          • "W krainie baśni Andersena"

          • Uczniowie klasy III wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ziemięcicach, gdzie wspólnie z uczniami ze szkół z Przezchlebia i Czekanowa brali udział w spotkaniu z Andersenem i jego Baśniami. Pani Maglorzata Sobota zapoznała dzieci z życiorysem pisarza oraz jego twórczością, a następnie wraz z Panią Małgorzatą Walaszek rozdały każdemu ciekawe karty pracy sprawdzające znajomość Baśni. Uczniowie wykonali również tematyczną pracę - Lapbook. 

            Dużym zainteresowaniem  warsztatów był gość specjalny Pan Mateusz Świstak, który z wielkim entuzjazmem przedstawił "Osobliwego towarzysza". 

            Baśń można przeczytać, ale można ją także opowiedzieć w taki sposób, aby słuchający poczuli, że są jej częścią, identyfikują się z bohaterami i ich losami. Interaktywna baśniowa opowieść, pełna szalonych animacji, wspólnego tworzenia komiksu, nauki rysowania, a przede wszystkim świetnej, beztroskiej, dziecięcej zabawy porwała młodych słuchaczy i wzbudziła w nich czytelnicze pasje. Baśniowy świat rysunku i opowieści z pewnością zostanie z nami na dłużej!

            Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

          • 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

          • Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

            W naszej szkole dnia 3 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele przeszli ulicami Ziemięcic trzymając niebieskie balony jako znak solidarności i akceptacji osób w spektrum. Następnie oglądaliśmy filmy, które przybliżyły tematykę oraz przypomniały o tym, że te osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia.

          • Ciekawe zajęcia z języka polskiego

          • W dniu dzisiejszym na zajęciach języka polskiego uczniowie klasy VI pracowali nieco inaczej - używając aparatu fotograficznego zakupionego w ramach "Laboratorium przyszłości" wykonywali zdjęcia związane z wydarzeniami mającymi miejsce w omawianej lekturze "Ania z Zielonego Wzgórza". Na koniec budowali plan wydarzeń odczytując go z fotografii wyswietlonych przez nauczyciela na monitorze.

          • Zwiedzanie magazynu Kaufland w ramach doradztwa zawodowego

          • 21 marca 2024 r. uczniowie klasy 8 odwiedzili Centrum Dystrybucyjne Kaufland w Gliwicach.  Wizytę rozpoczęło szkolenie BHP, po którym była prezentacja na temat działania firmy, magazynowania i procesów logistycznych. Następnie uczniowie mogli zwiedzić całe centrum logistyczne, biura oraz magazyny, zobaczyć jak praca w tej branży wygląda na co dzień, jakie wymagania stawia przed pracownikami branża logistyczna oraz jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne do podjęcia pracy w tej dziedzinie.

            Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a co najważniejsze – bogatsi o nowe, ciekawe doświadczenia oraz drobne upominki.

            Dziękujemy Panu Jackowi Witkowskiemu - dyrektorowi operacyjnemu CD Kaufland za zorganizowanie tej wizyty i liczymy na kontynuację współpracy.

          • Powitanie wiosny

          • W czwartek 21 marca uczniowie naszej szkoły w świetnych humorach przywitali wiosnę tradycyjnym pochodem. Towarzyszyła im słoneczna pogoda i piękna panna marzanna - kukła ze słomy i szmatek, ozdobiona kolorowymi wstążkami. Marzanna w mitologii słowiańskiej była boginią zimy, śmierci i odrodzenia. Aby przepędzić zimę, kukłę palono i topiono. My też w poprzednich latach paliliśmy kukłę, ale w tym roku  naszą marzannę oddaliśmy panom budującym nowo powstający budynek szkoły. Obiecali, że pozbędą się jej skutecznie, aby długo wyczekiwana wiosna już z nami została.

          • Targi Edukacyjne

          • Targi Edukacyjne w Zespole Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie „Chemik” w Tarnowskich Górach.

          • Wyjazd do Muzeum Państwowego Auschwitz

          • 19 marca 2024r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zjawiska Holokaustu. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu.

            Nasi uczniowie z należytą temu miejscu powagą słuchali pani przewodnik, która przedstawiła fakty z życia obozowego. Dla wszystkich uczniów była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

            Po zwiedzaniu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Jednostka wobec rzeczywistości obozowej" - zajęcia prowadzone przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, będące uzupełnieniem zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Uczestnicy warsztatów wspólnie z edukatorem zastanawiali się nad znaczeniem w obozowej rzeczywistości, takich pojęć jak: moralność, odwaga, solidarność, głód, samotność, poniżenie. Bazą do dyskusji były informacje wysłuchane podczas oprowadzania.

              Dla naszych uczniów była to z pewnością  wyjątkowa i przejmująca lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

          • Dzień Liczby Pi

          • "Świętujemy Dzień Liczby Pi"

            14 marca obchodziliśmy  Święto Liczby Pi.
            Z tej okazji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że liczbą Pi wyrażamy stosunek obwodu koła do jego średnicy i sprawdzić, czy naprawdę tak jest. 
            Uczniowie klas IV-VIII mierzyli obwody kół i ich średnice a następnie obliczali stosunek tych dwóch wielkości. Natomiast młodsi uczniowie kolorowali liczbę Pi. 
            Powstały również piękne gazetki na część tej słynnej stałej matematycznej.
            Starania wszystkich uczniów zostały zwieńczone małym poczęstunkiem.