• Piłka nożna dziewcząt

• W dniu 26.04.2024r. dziewczęta z klasy 7 i 8  uczestniczyły w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłkę nożną. Nasza drużyna w składzie: Paulina Piecha, Maja Ożóg, Weronika Smolarczyk, Emilia Bilska,  Nicole Salwiczek, Wiktoria Dankowska oraz Magda Karkocha zajęła wysokie 2 miejsce, zostawiając za sobą 5 szkół z naszej gminy. Gratulujemy i liczymy na 1 miejsce za rok.

• Konkurs historyczny

•          W dniu 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przezchlebiu odbył się  Konkurs Historyczny „Insurekcja kościuszkowska 1794”. Konkurs został zorganizowany z okazji 230 rocznicy powstania. Wzięli w nim udział uczniowie klas 6 – 8 szkół podstawowych.  Zmagania konkursowe przeprowadzone zostały w formie testu, po zakończeniu których bezkonkurencyjne okazały się uczennice naszej szkoły plasując się kolejno: na pierwszym miejscu - Alicja Wilczek, na drugim miejscu - Lena Kliś, zaś na trzecim miejscu - Maja Grabińska. Gratulujemy sukcesu i wiedzy zwyciężczyniom!

• Noc Umysłów Ścisłych 2024

• W piątkowy wieczór 12 kwietnia 2024r. w szkole spotkali się uczniowie zainteresowani nauką na Nocy Umysłów Ścisłych. Uczestnicy  podczas prezentacji prowadzonej przez  pana Grzegorza Aplika wiele dowiedzieli się o produkcji prądu elektrycznego, jego przesyłaniu i bezpiecznym użytkowaniu w szkole i w domu. Wielką atrakcją było samodzielne  wykonywanie ekologicznych kosmetyków i doświadczeń fizycznych, a także lutowanie z wykorzystaniem lutownic zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie wykazali się wiedzą i kreatywnością w czasie prezentacji własnych doświadczeń. Mogliśmy podziwiać między innymi lampy z lawą, badać zjawisko napięcia powierzchniowego, a nawet zobaczyć DNA truskawki.

Serdecznie dziękujemy państwu Agnieszce i Damianowi Sobczak, panom Grzegorzowi Aplik, Grzegorzowi Peisert, Michałowi Marzec, Adrianowi Klimala oraz księdzu Mirosławowi Potockiemu za pomoc w przeprowadzeniu zajęć dla naszych uczniów.

• XIX Międzyszkolny Konkursu Godki

• 11 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX edycji Międzyszkolnego Konkursu Godki "Ślonzoki niy gynsi" w Rudzie Śląskiej. W konkursie wzięło udział w sumie 36 uczniów z Rudy Śląskiej, Gliwic, Zabrza i Piekar Śląskich. W tym roku po raz pierwszy dołączyły Ziemięcice. Poziom był bardzo wysoki, a konkurencja ogromna. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas V i VI. Kamil Oleszko wygłosił monolog "Zolyty", a Weronika Pollok, Maja Kirszniok i Alicja Wilczek odegrały scenkę "U omy Cilki". Gościnnie z repertuarem śląskim wystąpił zespół "Żuczki". Wokalne popisy naszych uczniów nagrodzone zostały owacjami. Wszyscy świetnie się bawili, posmakowali śląskich maszketów i mieli okazję zaprezentować swoje talenty.

• Ogólnopolsk Konkurs Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

• Czwartego kwietnia nasi uczniowie wzjęli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Ksieżym Lesie. Poradzili sobie rewelacyjnie. W kategorii klas V - VIII wywalczyli I, II i III miejsce. Kolejny etap, w któym będą wykazywać się swoja wiedzą to powiatowy. Już trzymaamy kciuki!

Natomiast w konkursie plastycznym o tej samej tematyce zajęlismy I, III miejsce oraz wyróżnienie.

• Edu Event

• 11 kwietnia naszej szkole kolejny raz gościliśmy Pana Mateusza Łuckiego, który  przeprowadził  bardzo ciekawy pokaz doświadczeń przyrodniczych.
            W pokazie brali udział uczniowie klas I – VIII. Bezpośrednie uczestnictwo w zajęciach oraz samodzielne wykonywanie działań sprawiły, że spotkanie było dla uczestników bardzo atrakcyjne, rozwijało ich ciekawość, wyobraźnię oraz logiczne myślenie.

• "W krainie baśni Andersena"

• Uczniowie klasy III wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ziemięcicach, gdzie wspólnie z uczniami ze szkół z Przezchlebia i Czekanowa brali udział w spotkaniu z Andersenem i jego Baśniami. Pani Maglorzata Sobota zapoznała dzieci z życiorysem pisarza oraz jego twórczością, a następnie wraz z Panią Małgorzatą Walaszek rozdały każdemu ciekawe karty pracy sprawdzające znajomość Baśni. Uczniowie wykonali również tematyczną pracę - Lapbook.

Dużym zainteresowaniem  warsztatów był gość specjalny Pan Mateusz Świstak, który z wielkim entuzjazmem przedstawił "Osobliwego towarzysza".

Baśń można przeczytać, ale można ją także opowiedzieć w taki sposób, aby słuchający poczuli, że są jej częścią, identyfikują się z bohaterami i ich losami. Interaktywna baśniowa opowieść, pełna szalonych animacji, wspólnego tworzenia komiksu, nauki rysowania, a przede wszystkim świetnej, beztroskiej, dziecięcej zabawy porwała młodych słuchaczy i wzbudziła w nich czytelnicze pasje. Baśniowy świat rysunku i opowieści z pewnością zostanie z nami na dłużej!

Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

• 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

• Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

W naszej szkole dnia 3 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele przeszli ulicami Ziemięcic trzymając niebieskie balony jako znak solidarności i akceptacji osób w spektrum. Następnie oglądaliśmy filmy, które przybliżyły tematykę oraz przypomniały o tym, że te osoby ze spektrum autyzmu, są takie jak My, a zatem mają te same prawa obowiązki i potrzeby, marzenia i pragnienia.