• Proporcja w fizyce i chemii....

          • Nasi wspaniali ósmo i siódmoklasiści, 8 listopada zmagali się z proporcją w fizyce i chemii. Podczas warsztatów uczniowie obliczali objętość kolb kulistej i stożkowej i weryfikowali poprawność swoich obliczeń za pomocą menzurki. Wyznaczali gęstość plasteliny i sprawdzali z jakiego matalu zrobiona jest obrączka. Wykonywali również pomiary i obliczenia prędkosci pęcherzyka gazu unoszącego się w rurce wypełnionej wodą. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą kreatywnością w rozwiązywaniu problemów, starannością wykonywania pomiarów i umiejętnościami matematycznymi.

          • Wieczornica

          • W dniu 10 listopada już po raz kolejny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ziemięcicach cała społeczność szkolna, mieszkańcy wsi oraz przybyli goście zgromadzili się wieczorową porą, by wspólnie uczcić Święto Niepodległości, wyśpiewując swoje przywiązanie do tradycji i miłość do wolnej Polski. W czasie Wieczornicy  tradycyjnie uczniowie naszej placówki przygotowali montaż słowno – muzyczny. Nie zabrakło również odśpiewania najważniejszych pieśni wszystkich Polaków, czyli Mazurka Dąbrowskiego. Ważną częścią Wieczornicy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez wszystkich zgromadzonych.

            Zapraszamy do galerii, w której można zobaczyć zdjęcia wykonane aparatem zakupionym w ramach programu  Laboratorium przyszłości.

             

          • Celebrujemy zdrowe drugie śniadanie

          • Każdy o tym wie, że zdrowe śniadanie jest najważniejsze!

            10 listopada uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią wzięli udział w akcji promującej zdrowe odżywianie. Wspólne przygotowanie zdrowych kanapek i sałatek, a na koniec przepysznych gofrów przyniosły wszystkim dużo radości. Gofry przygotowane dzięki gofrownicy zakupionej w ramach Laboratorium przyszłości.

          • Sukces naszych uczennic!

          • Za oknem piękna, polska złota jesień... czas zadumy, czas świętowania najważniejszej uroczystości Polaków - Odzyskania Niepodległości. Od paru tygodni członkowie zespołu Żuczki ćwiczą na zajęciach piosenki patriotyczne. Jak się okazuje, swoje umiejętności wykorzystują również poza szkołą, biorąc udział w konkursach w swoim wolnym od szkoły czasie. W sobotę 5 listopada 2022r. trzy przedstawicielki zespołu reprezentowały naszą szkołę w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod patronatem MEiN, Posłów Ziemi Śląskiej i Wójta Gminy Wielowieś. Występy ponad 50 uczestników były na bardzo wysokim poziomie. Mimo wysoko postawionej poprzeczki, dziewczynki zaprezentowały się genialnie. Duet w składzie: Agnieszka Oczko i Alicja Wilczek w kategorii klas 4-6 otrzymał najwyższe I miejsce, z kolei solistka Natalia Oczko w kategorii klas 7-8 wyśpiewała II miejsce. 

            Uroczysty odbiór nagród odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielowsi 26.11.2022.

            Jesteśmy dumni i gratulujemy dalszych sukcesów całemu zespołowi na najbliższy czas:)

          • Zabawa z klockami k'nex education

          • Uczniowie klasy II mieli okazję pracować indywidualnie oraz w grupach na klockach k'nex education, gdzie tworzyli modele 3D. Klocki konstrukcyjne pozwoliły uczniom rozwijać umysł oraz zdolności manualne. Lekcja ta odbyła się w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • Cudem jest prawdziwy przyjaciel...

          • Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli dzisiaj w lekcji filmowej. " Pajęczyna Charlotty"- przepiękna powieść o przyjaźni i magii oparta na książce E.B. White'a zabrała dzieci w niezapomnianą, pełną przygód podróż. Po obejrzeniu filmu odbyła się rozmowa o tolerancji. Dzieci dowiedziały się także, co znaczy przysłowie " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" oraz jak nazywa się choroba związana z lękiem przed pająkami. Mamy nadzieję, że film przekonał dzieci, że pająki są pożyteczne... a popcorn smakował równie dobrze, jak w sali kinowej.

          • Młodzi astronauci

          • 25 października w godzinach południowych mieliśmy okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Uczniowie wraz z nauczycielami poświęcili temu niezwykłemu zjawisku chwilę uwagi i podziwiali je dzięki masce spawalniczej.

          • Warsztaty przyrodnicze "Las w słoiku"

          • 26 października uczniowie klasy II i III wzięli udział w bezpłatnych warsztatach przyrodniczych przeprowadzonych przez wolontariuszy Fundacji Antyrama w ramach programu URBAN KIDS, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

            Dzieci przed samodzielnym wykonaniem  "Lasu w słoiku" uczestniczyły w pogadance nt. zmian klimatycznych na świecie, dzięki czemu stały się świadomymi mieszkańcami Ziemi. 

          • Dzień Dyni

          • 28 października klasy I - III obchodziły Dzień Dyni. Uczniowie ubrani na kolor pomarańczowy, wzięli udział w licznych zabawach z udziałem dyni. W nagrodę spróbowali dyniowych smakołyków przygotowanych przez rodziców. Dodatkową atrakcją była „Dyniowa fotobudka”, w której dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, wykonane aparatem zakupionym w ramach programu "Laboratoria  przyszłości".

          • Wizyta na cmentarzu

          • 28 października klasa 6 odwiedziła ziemięcicki cmentarz, na którym oprócz modlitwy za zmarłych i zapalenia zniczy, porządkowała stare, zapomniane groby

          • Wizyta w gospodarstwie rolnym "Mike"

          • W ramach projektu " Znaj proporcjum mocium panie", uczniowie klas 8 i 7 mieli okazję zobaczyć Gospodarstwo Rolne "Mike" Ferma Bydła. Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli jak działa zmechanizowania obora, hala udojowa oraz wiele innych maszyn. Dowiedzieli się jaki jest skład procentowy paszy, ile litrów mleka daje jedna krowa, po czym uczniowie stosując metodę proporcji obliczalu ile mleka na dobę jest z całej obory, ile karmy zjadają i ile wody wypijają wszystkie krowy. Następnie została zaprezentowana produkcja sera, podczas której uczniowie popijając swieże mleko, przeliczali ile mleka potrzeba aby uzyskać kilogram sera. Wielką atrakcją było napełnianie worków ziemniakami. Zadaniem uczniów było załadowanie ilością najbardziej zbliżoną do piętnastu kilogramów i sprawdzenie swojego szacowania na specjalnej wadze. Wycieczka była bardzo interesująca, uczniowie mogli zastosować swoje umiejętności matematyczne w pracy rolnika. Dziękujemy Państwu Mike za zaproszenie i przygotowanie ciekawych zajęć.

          • KONKURSY HALLOWEEN

          • Nauczyciel języka angielskiego Pani Marta Zalewska zaprosiła uczniów do udziału konkursach tematycznych związanych z tradycją krajów anglojęzycznych- Świętem Halloween. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie wykonanie lampionu dyniowego według własnego pomysłu, natomiast ich starsi koledzy z klas IV-VIII przygotowywali plakaty na temat zwyczajów i symboli Halloween w języku angielskim.  Rozstrzygnięcie konkursów i oficjalne wręczenie nagród już wkrótce! J Zachęcamy do podziwiania  prac konkursowych w galerii.

          • "Szkoła pamięta"

          • Kolejny już rok nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta". Uczniowie klasy 4 uzbrojeni w rękawiczki, grabki, łopatki i worki na śmieci ruszyli wraz z wychowawcą na pobliski cmentarz, aby posprzątać zaniedbane groby dawnych mieszkańców Ziemięcic. Jak zawsze uczniowie wykonali zadanie wzorowo. Po wytężonej pracy, zapalili znicz nie tylko na oczyszczonych mogiłach, ale także na grobach bliskich. 

          • Gminne zawody i sukces naszych uczniów ...

          • W ubiegłym tygodniu tj. 28.10.2022r. uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnych rozgrywkach w tenisa stołowego. W każdej kategorii wiekowej uczestniczyło siedem reprezentacji szkół. Walka była do samego końca. Ostatecznie naszym uczniom udało się uzyskać dwa wysokie miejsca. W kategorii Igrzyska Dzieci dziewczęta w składzie Maja Ożóg, Emilia Bilska i Paulina Piecha zdobyły II miejsce oraz w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej chłopcy w składzie: Aleksander Nowiński, Seweryn Kolanek oraz Mateusz Marzec, wywalczyli również II miejsce. Obie drużyny zakwalifikowały się do kolejnego etapu rejonowego w Tarnowskich Górach, który dla dziewcząt odbędzie się już 9 listopada, a dla chłopców dopiero w marcu 2023r. Trzymamy kciuki.

          • Mobilne Laboratoria przyszłości - warsztaty

          • W dniu 27 października 2022r. uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w warsztatach  Mobilne Laboratoria Przyszłości, na sprzęcie (takim jak np. drukarki 3D), które szkoła niedawno zakupiła w ramach dotacji z projektu Laboratoria Przyszłości.

            W czasie wizyty w szkole każdy z Edukatorów poprowadził zajęcia pokazowe dotyczące następujących bloków tematycznych:

            DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować.

            JAK WIDZI KOMPUTER? - wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież w ciągu 45 minut zapoznała się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.

            Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w województwie śląskim, której udało się skorzystać z tego typu warsztatów - do tej pory tylko w 11 szkołach na Śląsku przeprowadzono te szkolenia.

             

          • Projekt międzynarodowy...

          • Nasza Szkoła przystąpiła do  międzynarodowego projektu, którego liderem jest gmina partnerska z Włoch – Castagnole delle Lanze. Projekt zatytułowany. Imigracja dla integracji...opowiedz swoją historię! Realizowany jest w ramach „Europy dla obywateli”.

            Projekt ma na celu zachęcenie do dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia poprzez udział obywateli na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, zaczynając od znaczenia korzeni i wspomnień pamięci w celu przezwyciężenia stereotypów, uprzedzeń i wszelkiego rodzaju dyskryminacji wobec imigrantów i wszystkich ludzi pochodzących z innych krajów.  Poniżej filmik, który został nagrany przez uczniów klasy V. Zachęcamy do obejrzenia!


          • Wycieczka do lasu

          • 24 października uczniowie klasy 2 i 3 zgodnie z teamtem zajęć wybrali się na wycieczkę do lasu- Lasu Państwowego Nadleśnictwa Łabędy. Podczas spaceru podziwiali skarby przyrody wykorzystując do tego przyrządy przyrodnika- lupy i lornetki.