• Pierwsze drukowanie…

          • Dzięki programowi "Laboratorium przyszłości" pozyskaliśmy fundusze na wspaniałe pomoce dydaktyczne. Jedną z nich jest drukarka 3D, którą uruchomiliśmy w piątek 13 maja. Uczniowie mieli okazję obserwować proces drukowania … W przyszłości sami będą programować modele do drukowania.

          • Klasy I-III w Kotlinie Kłodzkiej

          • Szkoła to nie tylko suche informacje przekazywane przy tablicy. Szkoła to przyjaciele, poznawanie geografii i historii poprzez zwiedzanie i doświadczanie. Matematyki można uczyć się podczas gospodarowania kieszonkowym, przyrodę poznawać, wąchać i dotykać podczas spaceru. Uczniowie klas młodszych naszej szkoły wrócili z trzydniowej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej. Była to niesamowicie ekscytującą wyprawa, dla niektórych pierwsza możliwość sprawdzenia swoich sił bez rodziców.Pierwszego dnia uczniowie eksplorowali Kopalnię Złota w Złotym Stoku gdzie zapoznali się z historią pozyskiwania złota i produkcji arszeniku. Kolejnym punktem wycieczki był wodospad Wilczki oraz Zapora Wodna w Międzygórzu. Dzieci dowiedziały się o skutkach powodzi z 1997r. oraz podziwiały unikatową architekturę Międzygórza. Po dotarciu do ośrodka wypoczynkowego i zjedzeniu obiadokolacji odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dodatkową atrakcją była partyjka szachów z użyciem gigantycznych pionków szachowych. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki wyruszyli do Parku Narodowego Gór Stołowych gdzie przeszli trasą wśród Błędnych Skał. Mogli uruchomić swoją wyobraźnię doszukując się różnych kształtów w formacjach skalnych, poćwiczyć swoją zwinność przeciskając się wąskimi szczelinami oraz podziwiać otaczającą ich przyrodę. Kolejnym punktem wycieczki była Kudowa Zdrój oraz Polanica Zdrój. Młodzi turyści przespacerowali się po parkach zdrojowych w obu miejscowościach i zmęczeni wrażeniami zaspokoili pragnienie w pijalni wody. Nie był to koniec atrakcji tego dnia! Zwieńczeniem była dyskoteka zorganizowana w ośrodku. Wybawieni, wyszaleni, wyskakani uczniowie szybko zasnęli aby zregenerować siły na następny dzień, ponieważ czekało ich zdobycie Twierdzy w Srebrnej Górze. Choć podejście nie było bardzo strome po dotarciu na wzgórze na którym mieści się twierdza urzekł ich widok roztaczający się na okolicę. Wnętrze budynku zaskoczyło zwiedzających chłodem i rozmachem architektonicznym. Przywitani zostali przez przewodnika ubranego w mundur pruski. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się czym był chlebak, dyscyplina oraz co jedli żołnierze skoszarowani w tej nigdy niezdobytej twierdzy. Wielkie zainteresowanie wzbudziła studnia glęboka na 60 mwydrążona w skale, a huk armaty strzelającej na dziedzińcu pozostanie na długo w pamięci. Po tych wszystkich atrakcjach pozostało już tylko wrócić do Ziemięcic z głową pełną wspomnień i nowych doświadczeń. Na parkingu szkolnym dzieci zostały czule przywitane przez stęsknionych rodziców, ale z pewnością wyprawa do Kotliny Kłodzkiej otwarła tylko drzwi do poznawania uroków naszej polskiej ojczyzny! Wszyscy uczestnicy w pełni zadowoleni z niecierpliwością czekają na kolejne przygody.

          • 3 maja w naszej szkole....

          • 5 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej w Ziemięcicach odbyła się szczególna akademia. Uczniowie klasy ósmej przygotowali krótki referat dotyczący wydarzeń związanych z uchwaleniem 3 maja 1791 roku Konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Zebrani uczniowie i nauczyciele z uwagą wysłuchali najważniejszych wiadomości dotyczących tego historycznego wydarzenia.

            Jednak uczniowskie spotkanie nie wiązało się tylko z upamiętnieniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku szkolnym po raz pierwszy został zorganizowany Dzień Postaci Historycznej – szkolny konkurs, który przeprowadziła p. Justyna Nowak. Polegał on na przebraniu się za wybitną postać historyczną i zaprezentowaniu zebranym uczniom najważniejszych informacji dotyczących wybranej postaci. Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę! Na szkolnej scenie pojawiły się takie osobistości jak: Irena Sendlerowa, Maria Skłodowska – Curie, Kleopatra, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski czy Jan Paweł II. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i starannością w odwzorowaniu kostiumów historycznych osobowości. Wszyscy uczestnicy konkursu starali się przekazać jak najwięcej wiadomości o prezentowanej przez siebie postaci, które z pewnością zostaną w głowach zebranych widzów.

            Jesteśmy przekonani, że taka forma edukacji jest ciekawsza i oryginalniejsza od standardowych lekcji. Jedno wiemy na pewno, w przyszłym roku ruszy druga edycja Dnia Postaci Historycznej w SP Ziemięcice!

          • Zawody karate pod honorowym patronatem prezydenta miasta Będzin

          • 7 maja nasi uczniowie brali udział w zawodach karate. Wrócili z medalami: Tomasz Wiśniewski zajął I miejsce, Wiktor Bartosik II natomiast Piotr i Paweł Szyszka miejsce IV. Serdecznie gratulujemy im i Trenerowi oraz życzymy kolejnych sukcesów. 🙂

          • Pieśń niesiemy w darze 2022

          •  

            Piosenka jest dobra na wszystko, co więcej może być pięknym darem dla innych. Już po raz XIV w piątek 29 kwietnia zorganizowany został  wojewódzki konkurs piosenki religijnej pod patronatem bpa Jana Kopca pod nazwą „Pieśń niesiemy w darze”. 

            W konkursie organizowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 18 w Gliwicach wzięła także nasza uczennica Agnieszka Oczko z klasy 4, występująca w kategorii soliści w przedziale klas 4-6. Akompaniowała grając na skrzypcach Natalia Oczko. Pieśń albo piosenkę jako chcieliśmy „nieść w darze” to „Tylko mnie prowadź” Tomasza Kamińskiego.  Gratulujemy występu !

          • Dzień Ziemi

          • Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Jest to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych W naszej szkole uczniowie włączyli się do obchodów Dnia Ziemi. Miłośnicy przyrody podpisali się pod CERTYFIKATEM „Przyjaciela Ziemi” jednocześnie zobowiązując się do przestrzegania kodeksu Przyjaciela Ziemi, co poświadczyli własnoręcznym odciskiem.
            Swoją wiedzę z zakresu ekologii  sprawdzili uczniowie kl. I-VI  biorąc udział w Turnieju Ekologicznym.
            Uczniowie klasy siódmej wykonali prace plastyczne. Dodatkową atrakcją tego dnia był ekologiczny pokaz mody.

             

             

          • Wyjazd do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

          • 21 kwietnia klasa ósma wyjechała do Oświęcimia i uczestniczyła w żywej lekcji historii, która miała miejsce w Muzeum Auschwitz – Birkenau. Uczniowie, pogrążeni w zadumie, podążali śladem byłych więźniów obozu. Mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi obiektami zespołu muzealnego – zdobywali informacje dotyczące historii obozu,oprawców nim zarządzających czy konkretnych bloków obozowych. Oglądali dowody rzeczowe, które są niemymi świadkami zbrodni Holokaustu nazistowskich Niemiec. Wyjazd, mimo że bardzo emocjonalny i przygnębiający, okazał się niezwykle wartościowy. Uważamy, że każdy człowiek powinien tam pojechać i zobaczyć do czego może doprowadzić rasizm, skrajny nacjonalizm i fanatyzm. W dobie agresji Rosji na Ukrainę widzimy, że świat niestety nie odrobił tak ważnej lekcji historii…My, uczniowie SP Ziemięcice pojechaliśmy, zobaczyliśmy i będziemy o tej wizycie pamiętać.

          • Spotkanie autorskie z Panem Romanem Pankiewiczem

          •  

            20 kwietnia klasy siódma i ósma uczestniczyły w spotkaniu autorskim z podróżnikiem i pisarzem Romanem Pankiewiczem. Wydarzenie miało miejsce w GminnejBibliotece w Ziemięcicach. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu oraz zobaczyć fotografie z pobytu zaproszonego gościa m.in. w Islandii, Niemczech czy Rosji. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami historycznymi wspomnianych krajów oraz ciekawostkami dotyczącymi życia codziennego, a także wyjątkowej przyrody i kultury charakterystycznej dla danego państwa. Wykład okazał się bardzo ciekawy i interesujący. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję uczestniczyć w tego typu wydarzeniach kulturalnych.

          • Święto Chrztu Polski

          • 11 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Święto Chrztu Polski. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek Państwa Polskiego i Kościoła Katolickiego w naszym kraju.

          • Przedświąteczny wyjazd do teatru

          • Eleganckie ubrania, doniosła atmosfera, zasady zachowania w świecie kultury - 13 kwietnia, w środę przed Świętami Wielkiej Nocy całą szkołą wybraliśmy się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl teatralny “Ania z Zielonego Wzgórza”. Już od na ustach uczniów wszystkich klas gościły szerokie uśmiechy, w końcu był to ostatni szkolny dzień przed przerwą świąteczną, a do tego czekała nas nas nie lada atrakcja. Przedstawienie, oczywiście w dwóch częściach, było zrealizowane tak, by bawić nie tylko młodszych uczniów, ale człowieka w każdym wieku, nawet dorosłych. Ania, Matylda, Mateusz, Diana czy pani Linde w pięknych strojach jak nie z tej epoki tańczyli, śpiewali oraz rozbawiali publiczność do łez. Z pewnością uczniowie, którzy jeszcze nie zdążyli przeczytać “Ani z Zielonego Wzgórza” zostali zachęceni do przeczytania tej ciekawej, lecz mimo to wymagającej lektury. Losy Ani są oczywiście dokładniej opisane są w książce, lecz tak barwna oprawa, niesamowici aktorzy i atmosfera teatru sprawiły, że uczniowie poczuli więź z główną bohaterką. Co więcej, na koniec cała Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach została zaproszona na scenę, żeby zrobić sobie wspólne zdjęcie z aktorami!

          • Jak brzmi głos Boga?

          •  

             

             
             

             

             

            Przemów do mnie Panie…to fragment modlitwy, do której w ubiegłą Niedzielę Palmową wszystkich parafian zaprosili uczniowie naszej szkoły. Było to wyjątkowe spotkanie w kościele przy krzyżu oparte na modlitwie i śpiewie. W trakcie rozważań mogliśmy usłyszeć głos Boga ? Jak to możliwe? Inscenizacja na samym początku oparta była na modlitwie młodego człowieka gdzie udało nam się zajrzeć do jego myśli. W tę rolę wcieliła się jedna z uczennic, która wcześniej „swoje myśli” nagrała w studio – tu dziękujemy Radiu CCM – za możliwość rejestracji dźwięku. W odpowiedzi pojawił się głos Boga, którego z kolei urzeczywistnił zawodowy lektor. Następnie dzieci w swych rozważaniach zastanawiały się co zrobić by na świecie panował pokój. W odpowiedzi usłyszały by iść w życie biorąc za rękę Jezusa stając się ewangelicznymi synami Bożymi, którzy wprowadzają pokój. Całość przeplatana była muzyką i piosenkami w wykonaniu duetu zespołu szkolnego „Żuczki”. 

             

          • Komunikat

          •  

            Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022

            w dniach od 14 do 19 kwietnia 2022r.

            przypada wiosenna przerwa świąteczna.

             

             

            Podstawa prawna:

            § 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowejz dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 z późn. zm.).

          • Przygotowania do świąt


          • ​​​​​​​




            Zbliżają się święta Wielkanocne, czas radości i wyczekiwania. Wiosna przebudza się za oknami, robimy wiosenne porządki. Z niecierpliwością czekamy na stoły suto zastawione frykasami. To czas przygotowań, czasem mozolnych, ale pełnych frajdy. Dobrze, gdy zaangażowana jest cała rodzina, już od najmłodszych. Wdrażanie dzieci do pełnego udziału w życiu rodzinnym owocuje kultywowaniem tradycji i sprzyja budowaniu pozytywnych relacji społecznych. Z tego powodu Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach we współpracy  z Pracownią Cukierniczą "Słodkie chwile" zorganizowala warsztaty cukiernicze. Uczniowie tworzyli świąteczne słodkości i szkoliły się z podstaw pracy w cukierni. Dzieci zapoznały się najpierw z zawodem cukiernika, poznały sprzęty i produkty potrzebne w pracy i przystąpiły do tworzenia wypieków. Było słodko! Samodzielnie przygotowane babeczki i cake popsy smakowały niczym ambrozja! Delikatne, rozpływające się w ustach, skutkowały natychmiastowym uśmiechem na twarzy. Dzieci zdobywszy tajemną wiedzę, tradycyjne i nowatorskie receptury mogą w swoich domach popisać się nabytym umiejętnościami! I ot, w tak przyjemny sposób na wielkanocnym stole, we współpracy z dziećmi, pojawią się ciastka, które umilą wielkanocny czas. Dziękujemy Pani Jolancie Turek za zorganizowanie warsztatów i uczniom za zaangażowanie.

          • Zakładamy szkolny ogródek…

          • Pierwszy etap zakładania szkolnego ogródka już za nami. Po niespodziewanych kwietniowych mrozach i opadach śniegu, uczniowie przystąpili do prac przygotowawczych. Nasz zagonek został przekopany i nawieziony obornikiem. Uczniowie poznali istotę wpływu składników mineralnych na wzrost roślin, pełni zapału wcielili się w rolę młodych ogrodników. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale aż miło zmęczyć się trochę myśląc o plinach jakie zbierzemy jesienią. Cierpliwość, ciężka praca i systematyczność będzie nam niezbędna, ale wizja pracy u podstaw dodaje nam siły! Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!

          • Miś na Wlentynki

          • „Miś na Walentynki” to coroczna akcja charytatywna, organizowana przez Samorząd Szkolny i Wolontariat Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach pod opieką pani Katarzyny Koprowicz oraz pani Katarzyny Ruman.

            W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki maskotek dla dzieci z oddziału Hematologii i Onkologii w Zabrzu. 

            Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie oraz udział w tej pięknej akcji!

             

          • Wycieczka do Wisły i Ustronia

          • W dniu 22 marca, uczniowie uczęszczający na zajęcia wokalne zespołu „Żuczki”, uczestniczyli w wycieczce do Wisły i Ustronia, pod hasłem „Muzyka i ruch najlepszym lekarstwem dla duszy”.

            Swoją przygodę zaczęliśmy od słodkiej przyjemności, bo odwiedziliśmy słynną kawiarnię „Janeczka” w Wiśle. Po zjedzeniu pysznych lodów poszliśmy do Domu Zdrojowego, gdzie zobaczyliśmy figurę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady.

            Następnie Pani Justyna Barczyk udzieliła nam lekcji Nordic Walking. Później wybraliśmy się z kijkami na spacer deptakiem wzdłuż Wisły.

            Po tych atrakcjach udaliśmy się do Ustronia i przeszliśmy spacerkiem na Równicę, gdzie podziwialiśmy piękną, górską panoramę. Około południa zjedliśmy obiad, w popularnej naleśnikarni „Delicje”.

            Najedzeni i szczęśliwi poszliśmy na spacer Doliną Gościradowca do źródełka żelazistego z 1884 roku, którego woda jest bogata w jony żelaza, sód, potas i wapń.

            Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Pijalni Wód Mineralnych „Amelia”, która znajduje się przeszklonym budynku nawiązującym architekturą do słynnych ustrońskich piramid. Próbowaliśmy wody, która ma wspaniałe właściwości dla naszego zdrowia. Potem przeszliśmy wzdłuż Wisły, żeby odpocząć w parku.

            Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do kolejnej kawiarni, na ciasto i inne pyszności.

            Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Atmosfera w busie była bardzo radosna. Całą drogę śpiewaliśmy poznane w szkole piosenki. Wszyscy uważamy tą wycieczkę za udaną.

            Składamy serdeczne podziękowania Pani Justynie Barczyk i Panu Adrianowi Klimali za opiekę i zorganizowanie wspaniałej wyprawy.

             Emilia Długosz, kl. VI