Nowa galeria Wycieczka kl. 1-3 - drugi dzień została dodana do albumu fotograficznego
Wycieczka kl. 1-3 - drugi dzień
- 5
Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Odbył się konkurs plastyczny "Serce dla autyzmu", w którym uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i empatią. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom – Wasze zaangażowanie pokazało, jak ważna jest otwartość i akceptacja dla osób ze spektrum autyzmu.
W klasach odbyły się prezentacje oraz rozmowy na temat autyzmu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie wyzwania napotykają osoby w spektrum i jak możemy je wspierać na co dzień. Dzięki tym inicjatywom wspólnie budujemy społeczność pełną zrozumienia i szacunku.
Wycieczka kl. I -III - pierwszy dzień
- 3
Zapraszamy do galerii...
Pożegnanie zimy - powitanie wiosny !
21 marca, jak co roku uczniowie naszej szkoły wzjęli udział w pochodzie symbolizującym pożegnanie zimy. Na czele szła klasa V z przygotowaną włsnoręcznie kukłą, która została spalona.
Jej zniszczenie ma sprawić, że Wiosna zagości u nas na dobre.
Dzisiejszy dzień w klasie 3
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który przypada właśnie 21 marca. Data ta nie jest przypadkowa – symbolizuje trzeci chromosom w 21. parze, który jest charakterystyczny dla tego zespołu. To wyjątkowy dzień, który przypomina nam o akceptacji, szacunku i wsparciu dla osób z zespołem Downa.
Rozpoczęliśmy go od wysłuchania prezentacji, dzięki której dowiedzieliśmy się, czym jest zespół Downa oraz jak ważne jest zrozumienie i integracja osób nim dotkniętych. W geście solidarności uczniowie założyli dziś dwie kolorowe skarpetki, które symbolizują różnorodność i wyjątkowość każdego człowieka.
Po tej ważnej lekcji wrażliwości przyszedł czas na pracę w grupach. Wspólnie sadziliśmy zioła, które teraz będą rosły w naszej sali. To zadanie nauczy nas cierpliwości i troski, a także przypomni, że każde życie – tak jak roślina – wymaga uwagi i opieki.
To był dzień pełen wartościowych lekcji, które na pewno zostaną z nami na długo!
Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"
14 marca w budynku OSP w Księżym Lesie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 'Młodzież Zapobiega Pożarom'.
W turnieju uczestniczyła młodzież w dwóch grupach wiekowych:
● 1 grupa - uczniowie szkół podstawowych, klas I - IV,
● 2 grupa - uczniowie szkół podstawowych, klas V - VIII.
W zaciętej rywalizacji wzięli udział również nasi uczniowie otrzymując wysokie noty. W kategorii kl. I- IV Maksymilian Mainka z kl. III zdobył 2 miejsce, a Antoni Gniłka z kl. IV- 3 miejsce. Również wielki sukces odnieśliśmy w kategorii klas V- VIII. Uczeń klasy VI, Dominik Frączek po dogrywce zajął PIERWSZE MIEJSCE! Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy powodzenia na kolejnym, powiatowym etapie turnieju.
Laureaci szkolnego konkursu plastycznego z języka niemieckiego PORTRET MISIA THEO
Laureaci szkolnego konkursu plastycznego z języka niemieckiego PORTRET MISIA THEO: I miejsce - Amelia Fryda kl. 3 i Jakub Bednarek kl. 2, II miejsce - Julia Kowasz kl. 1 i Emilia Rother kl. 3, III miejsce - Jakub Aszteborski, Kacper Szymkiewicz i Małgorzata Namiota kl. 3. WYRÓŻNIENIA : kl. 1 - Hanna Nawrath, kl. 2 - Dominik Juskowiak, Andrzej Cibura, Alicja Szyszka kl. 3 - Hanna Grabinska, Mateusz Golbik i Kamil Dragon. Serdeczne podziękowania składamy dla Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej w Gliwicach za nagrody dla naszych uczestników konkursu :)
Tego nie można zapomnieć
„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - słowa te mogą stanowić przesłanie największego cmentarza na świecie jakim jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W ubiegły piątek uczniowie klasy 8 zmierzyli się z historią, której nie można zapomnieć. Zwiedzając muzeum, uczniowie nie tylko zapoznali się z historią tego miejsca ale przede wszystkim usłyszeli o zbrodni, która 80 lat temu została dokonana na ludzkości. By lepiej zrozumieć to czym żyli więźniowie, co przeżywali, jakie uczucia im towarzyszyły, ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach próbując zrozumieć czym dla więzionych była samotność, odwaga czy solidarność. Zdanie, które mocno wybrzmiało w trakcie zwiedzania było nawiązanie do wypowiedzi nieżyjącego już więźnia Mariana Turskiego, który kilka lat temu pozostawił w naszej pamięci te słowa: „Młodzi nie bądźcie obojętni! Auschwitz nie spadło z nieba. Auschwitz tupało małymi kroczkami"
ZAPRASZAMY NA:
To już jutro - czyli 10 marca o godz. 16:30.
Zapraszamy wszystkich 7 - latków, którzy od września 2025r. chcą rozpocząć nauke w naszej szkole!
Bal karnawałowy...
W karnawale, karnawale wszyscy bawią się wspaniale. I tak też było. W ubiegły piątek Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich na bal karnawałowy. Było to znakomite preludium do rozpoczynających się ferii a także sposób by wspólnie świętować walentynki. Na parkiecie dosłownie wirowały nie tylko nogi ale także i rozgrzane serca, które niosła muzyka.(Szczegóły na zdjęciu) - Teraz czas na ferie 😊
Ferie
Wspólne śniadanie pełne smaku i nauki!
- 2
Dzisiaj uczniowie klas 1 i 3 mieli okazję wspólnie przygotować i zjeść pyszne śniadanie – chrupiące gofry z różnymi dodatkami! Była to doskonała okazja do przypomnienia zasad kultury przy stole, a także rozwijania samodzielności w przygotowywaniu posiłków.
Na stole królowały zarówno słodkie kompozycje z owocami, bitą śmietaną i czekoladą, jak i wytrawne wersje z jajkiem, szynką i warzywami. Wspólne gotowanie i jedzenie to nie tylko świetna zabawa, ale też sposób na integrację i naukę poprzez doświadczenie.
Do przygotowania gofrów wykorzystaliśmy sprzęt, który nasza szkoła posiada dzięki udziałowi w programie Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu uczniowie mogli uczyć się w praktyczny i nowoczesny sposób!
To był smaczny i pełen radości dzień!
Wyjazd na lodowisko
- 1
Klasa 4 w dniu 13.02.2025r. wybrała się na lodowisko Tafla w Gliwicach, aby uczyć się i doskonalić jazdę na łyżwach. Nasi uczniowie kolejny raz przekonali się, że wyjazd na lodowisko to świetna okazja do spędzenia aktywnie czasu oraz integracji w grupie rówieśników. Radość, uśmiechy i wspólna zabawa były widoczne na każdym kroku!
Sportowe sukcesy ciąg dalszy.
Po ostatnim sukcesie chłopców z klas 4-6, czas na sukces dziewcząt. Tym razem swoje umiejętności i wolę walki zaprezentowały dziewczęta z najstarszych klas na zawodach gminnych w dniu 11.02.2025r. na hali sportowej przy SP w Miedarach. Po zaciętej walce o każdy kosz, reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły stanęła na podium zajmując III miejsce, na 7 drużyn biorących udział w zawodach. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Paulina Piecha, Nicole Salwiczek, Maja Ożóg, Weronika Smolarczyk, Wiktoria Dankowska, Alicja Wilczek, Lena Kliś, Natalia Marzec, Agnieszka Oczko Serdeczne gratulacje dla całego zespołu koszykarek!
Zapisy do kl. I
Zapisy do klasy I
Szkoły Podstawowej w Ziemięcicach
na rok szkolny 2025/2026
Zasady przyjęć do klasy I
Do szkoły podstawowej dzieci przyjmowane są:
- z urzędu – do szkoły obwodowej,
- na wniosek rodziców – do szkoły poza obwodem.
Ad. I
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ziemięcicach informuje,
że od 10.02.2025r. do 28.02.2025r. trwają zapisy dzieci
do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2025/2026.
Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej z określonym obwodem -dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia, których druki będą do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej (w zakładce więcej - rekrutacja). Do zgłoszenia rodzice dołączają oświadczenie o miejscu zamieszkania swoim i dziecka. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Obwód naszej szkoły to dzieci zameldowane i zamieszkałe
w Ziemięcicach oraz Świętoszowicach.
Ad. II
Rekrutacja do kl. I
Zgodnie z Zarządzeniem Nr OR.0050.10.2025 Wójta Gminy Zbrosławice
z dnia 13 stycznia 2025r. rekrutacja do klasy I trwać będzie
od 03.03.2025r. do 16.04.2025r.
Wnioski do pobrania będą od dnia 28.02.2025r. w sekretariacie szkoły
lub ze strony internetowej szkoły.
Wnioski wraz z obowiązującymi załącznikami należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 07.03.2025r. do godziny 15:00.
(Rekrutacja dotyczy dzieci spoza obwodu).
Warto...
„To już 11 noc Umysłów Ścisłych w Szkole Podstawowej w Ziemięcicach”
Na stałe w życie naszej szkoły wpisał się zwyczaj prowadzenia nocnych eksperymentów i odkryć naukowych podczas „Nocy Umysłów Ścisłych”. W tym roku, w nocy z 24 na 25 stycznia uczniowie szczególnie zainteresowani matematyką i naukami przyrodniczymi, odkrywali świat wiedzy rozwiązując zagadnienia matematyczne i prowadząc przeróżne doświadczenia z dziedziny fizyki i chemii. Odwiedzili nas wspaniali goście.
Pani dr hab. inż. Anna Mainka wprowadziła uczniów w świat zanieczyszczeń powietrza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć filtry nowe i zużyte pochodzące okolicznych stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Określali stężenie metali ciężkich w powietrzu, a następnie dowiedzieli się jaki wpływ mają na zdrowie człowieka.
Pan dr inż. Zbigniew Szaszkowski zaprosił nas do Twierdzy Szyfrów. Dzięki temu młodzi matematycy poznali podstawy szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości.
Po zajęciach z pracownikami naukowymi z Politechniki Śląskiej , nasi uczniowie poczuli się jak prawdziwi studenci.
Z panem Bogdanem Tkaczukiem z Towarzystwa Miłośników Astronomii uczestnicy Nocy Umysłów ścisłych podziwiali planety i gwiazdy przy użyciu teleskopu i lornetki astronomicznej. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali również prelekcji dotyczącej kosmosu. Tego wieczoru nasi uczniowie spotkali jeszcze jednego astronoma- Mikołaja Kopernika. Ciekawostki z jego życia odkrywali w „pokoju zagadek” przygotowanym przez p. Aleksandrę Mijas i p .Karinę Marzec.
Po ciekawych przeżyciach naukowych, wszyscy chętnie zjedli pizzę i przystąpili do prezentacji samodzielnie przygotowanych doświadczeń. Ostatnim punktem programu było nocne oglądanie filmu oraz gry planszowe i szachy. Rano wszyscy rozeszli się do domów i kiedy świat się budził, młodzi naukowcy poszli spać.
Więcej zdjeć w galerii!
Ile waży św. Mikołaj - podsumowanie akcji
27 stycznia 2024 r. zakończyła się w naszej szkole zbiórka monet w ramach akcji charytatywnej "Ile waży św. Mikołaj?". Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wsparcie umożliwia im rozwój talentów oraz pasji. Dzięki niemu młodzież zdobywa przydatną wiedzę oraz poznaje sposoby na jej praktyczne wykorzystanie.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 1304,69 zł. Nasi uczniowie pokazali, jak dobre mają serduszka przynosząc drobne monety. Już od najmłodszych lat wiedzą, że pomaganie innym, słabszym, uboższym czy potrzebującym pomocy daje olbrzymią satysfakcję, Za co z całego serca dziękujemy :)
Wyniki konkursu międzyklasowego ogłoszonego w ramach akcji:
- według ilości zebranych litrowych słoików
I miejsce: klasa IV – 3,5 słoiki
II miejsce: klasa I i II – 2,5 słoiki
według monet o największej wartości
I miejsce: klasa IV – 565,14 zł
II miejsce: klasa II – 226,10 zł
III miejsce: klasa I – 127,34 zł
Wyniki pozostałych klas:
Klasa III – kwota 111,43 zł
Klasa V– kwota 110,52 zł
Klasa VI – kwota 117,09 zł
Klasa VII – kwota 26,07 zł
Klasa VIII – kwota 21 zł
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Brawa dla Was!
Pieniądze zostały przekazane fundacji, ale to jeszcze nie koniec, bo nasza szkoła bierze udział w konkursie ogólnopolskim, którego rozstrzygnięcie nastąpi 31 marca 2025r. o czym będziemy Was jeszcze informować.
Zachęcamy do wpłat!
Kolejny rok grania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Kolejny raz nasza szkoła włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 20 do 24 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 8 wraz z opiekunem SU oraz Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali sprzedaż ciast, babeczek, deserków i innych smakołyków. Wypieki uradowały wszystkich i popłynęły pieniądze do puszek, pieniądze, które w tym roku WOŚP przeznaczy na zakup sprzętu na oddziały onkologii i hematologii dziecięcej.
Z dumą informuję, że nasza szkoła zebrała 2653,02 zł.
Chcemy wszystkim serdecznie podziękować za włączenie się w naszą wspólną akcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem udowodniliśmy, że mamy wielkie, otwarte serca na potrzeby innych, a pomaganie przynosi nam wiele radości i satysfakcji.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w organizację 33. Finału WOŚP. Tym, którzy przygotowali słodkości i tym, którzy je kupili. Podziękowania również do Wolontariuszy za organizację akcji w szkole.
Mikołajki
Dzisiaj, tj. 06.12.2021r. świętowaliśmy w naszej szkole Mikołajki. W klasach stanęły pięknie przystrojone choinki, a pod nimi uczniowie znaleźli podarki od Świętego Mikołaja. Nasze Sołectwo również pamiętało o najmlodszych-otrzymali pysznaą, orzechowa czekoladę. W ramach Mikołajek rozmawialiśmy o tradycjach i pochodzeniu tego święta, śpiewaliśmy piosenki oraz wykonywaliśmy pracę plastyczną!To był niezwykle udany dzień!
1
Świetlicowe andrzejki
W poniedziałek 29 listopada, obchodziliśmy świetlicowe andrzejki. Była to okazja do wspólnej zabawy oraz integracji grupy.
Uwaga! Konkurs Grantowy „Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym” - aktualizacja oświadczeń!
BARDZO PILNE
Ze względu na prowadzoną ocenę formalno-merytoryczną, Gmina Zbrosławice została wezwana do uzupełnienia złożonego wniosku w ramach konkursu „Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”.
Zgodnie z otrzymaną informacją z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, złożone oświadczenia podlegające weryfikacji zgodnie z § 4 ust. 14 Regulaminu konkursu, uznaje się za prawidłowo potwierdzone przez wnioskujących w przypadku udokumentowania ich następującymi dokumentami: zaświadczeniami lub innymi dokumentami wystawionymi przez instytucje organów publicznych.
Informacje takie jak zeznania osób fizycznych, nie stanowią podstawy do uznania prawidłowego poświadczenia zatrudnienia w PGR.
W związku z powyższym informujemy, że istnieje konieczność uzupełnienia złożonego oświadczenia o następujące dokumenty, poświadczające:
- zamieszkiwanie na terenie Gminy Zbrosławice, kserokopie dokumentów np. rachunek za śmieci, faktura za media itp.
- stopień pokrewieństwa w linii prostej osób wymienionym w oświadczeniu: ojca/matki, dziadka/babci, pradziadka/prababci pracujących niegdyś w PPGR z uczniem (weryfikacja poprzez: odpisy aktów stanu cywilnego np.: odpisy aktów urodzenia, odpisy aktów małżeństwa, odpisy aktów zgonu)
- fakt zatrudnienia krewnego w linii prostej (ojca/matki, dziadka/babci, pradziadka/prababci) w Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Rolnej PPGR (weryfikacja poprzez np.: zaświadczenie o zatrudnieniu w PPGR, umowę o pracę z PPGR, świadectwo pracy z PPGR, legitymacje służbowe, książeczki ubezpieczeniowe, odcinki list płac/wynagrodzeń byłych pracowników w PPGR, zaświadczenie z KOWR, zaświadczenie z ZUS lub inny dokument.
Osoby, które nie dostarczyły i nie posiadają dokumentów o zatrudnieniu w PPGR swoich przodków proszone są o podanie danych identyfikacyjnych przodków w zakresie: imienia i nazwiska, daty urodzenia krewnego, okresu zatrudnienia w danym PPGR i nazwy PPGR. Posiadając te dane Gmina Zbrosławice wystąpi do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa o potwierdzenie zatrudnienia krewnego w PPGR.
Jeśli Wnioskodawca dołączył do Oświadczenia dokumenty potwierdzające fakt zatrudnienia krewnego w linii prostej (ojca/matki, dziadka/babci, pradziadka/prababci) w Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Rolnej PPGR, konieczne jest potwierdzenie ww. dokumentów za zgodność z oryginałem w siedzibie UG lub ich ponowne złożenie.
- w przypadku uczniów szkół średnich i szkół podstawowych zlokalizowanych poza Gminą Zbrosławice zaświadczenia ze szkoły, w której dziecko się uczy, iż dziecko/rodzina nie otrzymało na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), sprzętu komputerowego zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych, lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy. W przypadku uczniów klasy I szkoły średniej należy również dostarczyć zaświadczenie ze szkoły podstawowej, do której dziecko uczęszczało w ubiegłym roku szkolnym – poza Gminą Zbrosławice. W przypadku braku takiego zaświadczenia prosimy o podanie adresu i danych kontaktowych szkoły (o ile nie zostały podane w składanym oświadczeniu).
UWAGA!
Oświadczenia, których nie uda się poprawnie zweryfikować zostaną odrzucone - niedostarczenie w/w dokumentów.
Wszystkie kserokopie dokumentów powinny być opatrzone czytelnym podpisem oraz bieżącą datą następującą klauzulą: „Potwierdzam za zgodność z oryginałem”.
W celu uzupełnienia oświadczeń, ww. dokumenty należy złożyć osobiście w tut. Urzędzie, ul. Oświęcimska 2, 42 - 674 Zbrosławice lub przesyłać drogą pocztową/kurierską (liczy się data wpływu do tut. urzędu) do dnia 7 grudnia 2021 r. do godziny 15:00
Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 32 233 71 96 lub 723 662 268
Andrzejki
- 1
30.11.2021r w naszej szkole odbyły się andrzejki dla klas młodszych. Uczniowie w swoich klasach brali udział w andrzejkowych wróżbach, rozwiązywali zagadki z tym świętem i poznawali zwyczaje. Dało to możliwość do niesamowitej zabawy i integracji wewnątrz zespołów klasowych.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców zaangażowanych w akcję "Zaświeć Gwiazdko dla Polaków na Kresach". Dary zostały dzisiaj dostarczone do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu. Udział w akcjach charytatywnych kształtuje i rozwija empatię, uczy umiejętności dzielenia się z potrzebującymi. 2 grudnia wyruszy konwój z darami na Kresy. Serdeczne podziękowania przekazuje wszystkim uczniom, Pani Danuta Skalska, Prezeska Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów.
Akcja "Stop pustym miskom! Wspomóż schronisko!"
W październiku w naszej szkole trwała zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla czteronożnych podopiecznych ze schroniska w Gliwicach. Uczniowie wszystkich klas aktywnie włączyły się do akcji, czego wynikiem były dwa duże kartony zapakowane po sam wierzch. Dziś tj. 25 listopada trafiły do schroniska.
Wszystkim miłośnikom czworonogów bardzo dziękujemy.
Akcja „Zaświeć Gwiazdko dla Polaków na Kresach”
Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do pomocy w przygotowaniu świątecznych paczek dla Polaków mieszkających na Kresach, dawnych ziemiach polskich, obecnej Ukrainie.
Organizujemy zbiórkę:
- artykułów spożywczych ( mile widziane następujące produkty: herbata, kawa, kakao, bakalie, czekolada i inne słodycze, szynka konserwowa w puszce)
- środki czystości :proszki do prania, mydła, szampony, płyny do mycia naczyń…
- przybory szkolne dla dzieci.
Nie zbieramy mąki, kaszy, ryżu, makaronu.
Z góry serdecznie dziękujemy za okazane serce naszym Rodakom
Dary prosimy przynosić do szkoły do 29.11.2021r.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25.11.2021 w klasach młodszych obchodzony był Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane maskotki, niektóre olbrzymie, niektóre bardzo wiekowe-każda ze swoją niesamowitą historią.W ramach obchodów tego święta uczniowie poznali historię pierwszego pluszowego misia, gatunki niedźwiedzi, jak również historię walecznego misia Wojtka. Rozmawialiśmy o misiach pojawiających się w baśniach, bajkach i animacjach. Podsumowaniem święta było wykonanie pracy technicznej. Zajęcia uwrażliwiły uczniów na szacunek do otaczającej nas przyrody oraz wywołały sentymentalną podróż w czasy głębokiego dzieciństwa.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
22 listopada w murach naszej szkoły obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypadał na 20 listopada. W tym dniu uczniowie przyszli ubrani na niebiesko nawiązując do koloru UNICEF-u, symbolizującego solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Na zajęciach wychowawcy przeprowadzili pogadanki nt. praw dziecka, uczniowie wykonali plakaty na w/w temat.
Warszawa
W dniach 18 i 19 listopada 2021r. została zorganizowana wycieczka do Warszawy dla uczniów klas IV - VIII w ramach programu "Poznaj Polskę". W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca związane z historią Warszawy oraz całego państwa, a także miejsca związane z rozwojem nauki.
W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzali Stadion PGE Narodowy, w którym obserwowali min. składanie murawy czy przechadzali się po obiekcie trasą „Piłkarskie Emocje”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Tutaj uczniowie oglądali m.in.: kolumnę Zygmunta, Plac Zamkowy, rynek, mury obronne, Pomnik Małego Powstańca czy Cmentarz Powstańców Warszawy. Ważnym miejscem zwiedzania było przejście pod autentyczny fragment muru getta warszawskiego. W tym miejscu uczniowie zapoznali się z krótką historią zw. z powstaniem getta w Warszawie oraz losem zamęczonych i zamordowanych w nim Żydów. Trzecią atrakcją zaplanowaną na pierwszy dzień wyjazdu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Niestety ze względu na brak wolnych miejsc dla zorganizowanych grup, punkt ten został zastąpiony zwiedzaniem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wizyta w POLIN pozwoliła uczniom na bliższe zapoznanie się z kulturą i tradycją Żydów w Polsce, ich wkładu w rozwój państwa, kultury, społeczeństwa warszawskiego i polskiego.
W drugim dniu wycieczki uczniowie aktywnie i namacalnie doświadczali nauki w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas prawie dwugodzinnego zwiedzania, uczniowie mieli okazję zobaczyć wytwory nowoczesnej technologii, min. samochód autonomiczny czy prześledzić historię rozwoju roweru. Centrum Nauki Kopernik pozwoliło uczestnikom zaobserwować połączenie techniki z nauką oraz sztuką. Dużym zainteresowaniem cieszyło się m.in. kubistyczne lustro, które za pomocą cyfrowego obrazu pokazywało jak można przedstawić nasz wizerunek i malować go w różnych stylach malarskich. Ostatnim punktem wycieczki była lekcja muzealna w Zamku Królewskim w Warszawie. W jej trakcie uczniowie oglądali królewskie apartamenty, obrazy malarskie oraz poznawali tajniki życia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Sukces uczennic z kl, VII
Dobra i pożyteczna zabawa na zajęciach świetlicowych
Święto Niepodległości
11 listopada to święto bliskie dla każdego Polaka, niezależnie od wieku. To święto które rozpala nasze serca do czerwoności i napełnia dumą z powodu Naszej Niepodległej. W związku z tym dnia 10.11.2021 r. Klasa III we współpracy z uczennicą klasy IV Leną K. i uczennicą klasy VII Natalią O. przygotowała apel upamiętniający Nasze Święto Narodowe, Święto Niepodległości. Młodzi patrioci przygotowali wzruszające piosenki o tematyce narodowościowej oprawione dźwiękiem skrzypiec, taniec z szarfami w barwach flagi oraz wiersze. Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Niech żyje Nam Niepodległa!
Akcja…
Dyplom za udział w akcji
Poznaj Polskę
Za nami pierwsza wycieczka do Krakowa dla uczniów klas I-III w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Kolejne działania w ramach akcji „ Szkoła pamięta”
W ramach akcji " Szkoła Pamięta" uczniowie kl.5 w Dzień Zaduszny odwiedzili cmentarz w Ziemięcicach, gdzie zapalili znicze na grobach upamiętniających ofiary 1-wszej i 2-giej Wojny Światowej oraz zapalili znicze zmarłym górnikom. Po powrocie z cmentarza wspominaliśmy bliskich zmarłych a następnie jako wychowawca przybliżyłam uczniom życiorysy Przywódców III Powstania Śląskiego Józefa Rymera oraz Wojciecha Korfantego. Następnie klasa 5 wykonała gazetkę dotyczącą tych postaci
Tenis stołowy - zawody
W dniu 29 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Zbrosławicach odbyły się gminne zawody w tenisa stołowego rocznik 2009 i młodsi. Dziewczęta z naszej szkoły tj Paulina Wyderka i Judyta Krause zdobyły 1 miejsce i tym samym zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który odbędzie się 18 listopada 2021r w Tarnowskich Górach.
Chłopcy tj Mateusz Marzec i Krzysztof Oleszko rozgrywki zakończyli na 4 miejscu.
Szkoła pamięta
- 1
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie naszej placówki uporządkowali i odwiedzili okoliczne, opuszczone groby porządkując je. Młodsze klasy wykonały gazetkę związaną ze świętem zmarłych, odbyły wirtualny spacer po Powązkach i Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Klasa IV przesłała kartkę online do Powstańca Warszawskiego.
Archiwum Aktualności